• Rainhill Community Nursery School
  • Deepdale Drive
  • Rainhill, Merseyside
  • L35 4NW
  • 01744 677635 | rainhillnursery@sthelens.org.uk
  • Headteacher and SENDCo - Miss Emma Nicholson

For enquires please contact Mrs Katherine Culley, Office Manager or Mrs Angela Gregory, Clerical Officer on the phone number or email above.

Governing Body

The remit for the Governing Body is to:

  • Ensure clarity of vision, ethos and strategic direction;
  • Hold the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils, and the performance management of staff; and
  • Oversee the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

 

Governor Name

Category

Appointing Body

Term of Office Expires

Responsibilities

Register of Interests

Links with Other
Organisations

Mr Tyron Armario (Chair of
the Governing Body)

Local Authority Governor

Governing Body   

20.10.2023

- Chair of Governors
- Safeguarding including Looked after Children (LAC)

Nil

Nil

 

Mrs Joanne Roberts
(Vice Chair of the
Governing Board)

Co-opted
Governor   

Governing Body   

05.02.2024

- Vice Chair of Governors
- Attainment, Data & Vulnerable Groups
- Curriculum
- Special Educational Needs and Disability
- Governor Forum

Nil

Employed at Lyme Community Primary School

Mrs Catherine Pugh

Parent Governor

Parent

06.11.2022

- Health and Safety
- Data Protection

Nil

Nil

Miss Emma Nicholson (Headteacher)

Staff Governor

Governing Body   

Ex-Officio

- Headteacher Report

Nil

Nil

Miss Jessica McGuire
(Class Teacher) 

Staff Governor

Governing Body   

26.11.2024

 N/A

Nil

Nil

Mrs Cathy Liku

Co-opted
Governor   

Governing Body   

30.06.2025

 N/A

Nil

Headteacher at Birchfield Nursery School

Mr Keith Jones

Parent Governor 

Parent   

23.11.2025

 To be confirmed

Nil

Nil

 

 

Governors' Attendance 2021/2022

Governing Body Meetings

Name

07.10.2021

02.12.2021

03.02.2022

17.03.2022

19.05.2022

30.06.2022

Tyron Armario 

Present

Present

       

 

Joanne Roberts

Present

Apologies

       

Catherine Pugh

Present

Apologies

       

Emma Nicholson

Present

Present

       

 

Jessica McGuire

Present

Present

     

 

Cathy Liku

Apologies

Apologies

     

 

Keith Jones

N/A

Present

     

 

 

 

Governors' Attendance 2020/2021

Governing Body Meetings

Name

08.10.2020

03.12.2020

04.02.2021

18.03.2021

20.05.2021

01.07.2021

Tyron Armario 

Present

 Present  Present  Present Present

 Present

 

Alicia Monks

Present

Apologies Present Present Present

Present

Emma Nicholson

Present

Present Present Present Present

Present

Catherine Pugh

Apologies

Present Present Present Present

Apologies

Joanne Roberts

Apologies

 Present  Present  Present Apologies

Present

 

David Shute

Present

Present Present Resigned w/e 12.03.2021 N/A

N/A

Chris Wilson

Present

Apologies Resigned w.e.f. 01.02.2021 N/A N/A

N/A

Jessica McGuire

N/A

Present Present Present Present

Present

Cathy Liku

N/A

N/A N/A N/A N/A

Present